Kıyı Emniyeti’nde ilk kadın römorkör kaptanı

İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte 2012 mezunu Kapt. Gizem Turan, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde (KEGM) denizde göreve başlayan ilk kadın oldu.

Turan’ın görev yeri İstanbul Boğazı olan Kurtarma 8’de birinci zabit ( ikinci kaptan ) olarak çalışacağı öğrenildi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Arkas’da sırasıyla üçüncü, ikinci ve birinci zabit olarak çalışan Turan, ardından Sefine Tersanesi’nde tersane kaptanı olarak görev aldı.

KEGM’nin geçtiğimiz aylarda açtığı kadroya başvuran Kapt. Gizem Turan, mülakatları da başarıyla geçti ve Kurtarma 8’de ikinci kaptan olarak çalışmaya başladı.

Denizcilik Dergisi’ne konuşan Turan, birçok geminin hala kadın denizci kabul etmediği sektörde Kıyı Emniyeti gibi bir devlet kurumunun kapılarını açmasının çok anlamlı olduğunu söyledi.

Turan, “Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün kadın istihdamına önem vermesinin kadınların sektörümüzdeki varlığını pekiştireceğini düşünüyorum. Kıyı Emniyeti’nde çok destek gördüm ve hala da destek görüyorum” dedi.

Denizcilik mesleğini seçmeyi düşünen kadınlara da seslenen Turan, “Başlarda biraz zorlanabilirler. Asla pes etmesinler. Mutlaka başaracaklardır” dedi.

Daha önce Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde Kapt. Tuba Akar da uzun yıllar İstinye Gemi Trafik Hizmetleri Amirliği’nde deniz trafik operatörlüğü ve meydancı operatörlük yapmış ardından 2019’da emekli olmuştu. Yine İzmir VTS’in müdürü Kapt. Özge Çakır da halen görevine devam ediyor.