Türkiye’nin İlk kadın kılavuz kaptanı: Nildeniz Sütçü Şen

Balıkesir’in Erdek kasabasında doğup büyüyen Şen, babasının denize açılma tutkusundan etkilenerek denizcilik okumaya karar verdi.  İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin 1999’da ilk kez kız öğrencilere de yer açmasıyla Güverte Bölümü’nü kazandı 2004 senesinde bölümden mezun olan iki kız öğrenciden biri oldu. İlk uzak yolculuğunu üniversite eğitimi esnasında 7 ay süren Hindistan’a yaptı.

“Kaptan olmadan kılavuz olamıyorsun”

İlk ehliyetini 4. Kaptan olarak aldığını söyleyen Şen, şunları söyledi: “İlk denizcilik ehliyetimi aldıktan sonra 2 yıl çalışıp sınavlara girdim ve 2. Kaptan oldum. Ardından kaptan ehliyetimi aldım. Denizcilik ifadesiyle ‘Süvari’ olarak açık denizlerdeki ilk yolculuğumu 10 bin tonluk bir tankerle yaptım. Son 2 yıldır İzmit Körfezi’ndeki tüm limanlarda gemilere kılavuzluk yapan kaptanlardan biriyim. Kılavuz kaptan gemilerin özellikle manevrası tehlikeli olan alanlarda manevrada ona yardım eden kişiye deniliyor. Türkiye’de kaptan olmadan kılavuz olamıyorsun. Mesleğin en sonu bu.” Bir vardiyada yaklaşık 17 gemiye tırmanarak manevra için kılavuzluk ettiğini söyleyen Şen, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “5 gün gece gündüz çalışıp 10 gün izin yapıyoruz. Benim şu an bir kadın olarak bu işi yapıyor olmam Cumhuriyet’in eseridir.” 

“Kadınsın yapamazsın diyorlar”

Kadınların iş hayatında ön yargılarla baş etmek zorunda kaldığını belirten Kaptan Şen, sözlerini şu şekilde tamamladı: “İşi içine girdikten sonra kadın olduğumuz için bize her zaman ilk önce ‘yapamazsın, başaramazsın’ diyorlar. Oysa severek yaptığınızda her zorluk aşılıyor.”